Testosteron, mužský pohlavní hormon, který se produkuje zejména ve varlatech, ovlivňuje celý život muže. Častokrát se proto používá v kontextu běžného rozhovoru na vysvětlení řízení či popsání charakteristik konkrétního pána. Je nesmírně důležitý pro produkci spermií, podporu chutě na sex, či tvorbu svalstva a kostí. Právě testosteron je zodpovědný za celkový vzhled – čím je jeho hladina vyšší, tím je pan mužnější.
Množství tohoto hormonu se snižuje s přibývajícím věkem, s tím se bohužel nedá nic dělat. Co se však začne dít, pokud je hladina testosteronu u mladých nižší, než by měla být? Naše tělo začne vysílat signály, díky kterým můžeme vysledovat, že něco není v takovém pořádku, jaké by mělo být. Podívejme se proto společně na ty nejčastější upozornění.
1. Problém dosáhnou erekce
Samotný testosteron erekci způsobuje, problémem však je, pokud je ho v těle málo. Hormon je totiž zodpovědný za stimulaci receptorů nacházejících se v mozku, díky kterým se produkuje oxid dusnatý, spouštěč erekce. S nízkou hladinou testosteron tedy dochází k poruchám erekce a muž ji nedokáže dosáhnout ať už před sexem, nebo i spontánně, například během spánku. Erektilní dysfunkci však způsobuje řadu zdravotních potíží, proto snížená hladina mužského pohlavního hormonu nemusí být její primární příčinou.
2. Snížené libido
Tento hormon hraje klíčovou roli při ovlivňování mužské a ženské chuti na sex. Pokud jste překvapen, proč vzpomínáme i ženy, odpověď je jednoduchá. Testosteron u žen se produkuje v malém množství ve vaječnících, proto zčásti ovlivňuje i život každé dámy (ochlupení, výkonnost, stavbu těla). Proto je přirozené, že se zvyšujícím se věkem a klesající produkcí hormonu dochází i ke snížení chuti na sex. U žen však za snížené libido mohou i ostatní běžné příčiny, jakými jsou například hormonální změny.
3. Únava a nedostatek energie
Muži, jejichž hladina testosteronu dosahuje velmi nízké hodnoty, se zvyknou stěžovat na výraznou únavu a poznatelný úbytek energie. Signálem, že se něco děje, může být i fakt, že jste stále ospalý, přesto, že spíte dostatečný počet hodin, nebo i to, pokud nevíte najít motivaci k tomu, abyste si šli zacvičit do fitka.
4. Ztráta svalové hmoty
Protože mužský pohlavní hormon je zodpovědný i za tvorbu a sílu našeho svalstva, muži se sníženou hladinou testosteronu mají problém s fyzickou silou. Ti, kteří se problém rozhodnou řešit a umíní si ztracenou hmotu nabrat posilováním ve fitness centru, mohou být v případě nízké hodnoty hormonu překvapeni, že se jim to vůbec nedaří.
5. Vypadávaní vlasů
I když je plešatění a vypadávání vlasů součástí našich životů, odpovědí na otázku „proč mi tak padají vlasy?“ může být i snížená produkce mužského hormonu testosteron, který ovlivňuje i růst vlasů a ochlupení.
6. Nižší produkce semene
Mužská plodnost a schopnost zplodit potomka jde ruku v ruce s kvalitou spermií. Pokud má pan hladinu testosteronu na nižší úrovni, než je normál, ovlivňuje to i produkci ejakulátu. Platí zde jednoduchý vzorec: čím více testosteronu má pán v těle, tím více ejakulátu dokáže vyprodukovat. Pokud ho má málo, množství spermií v ejakulátu jde rapidně dolů.
7. Více tělesného tuku
Zdá se vám, že se Vaše tělo zaobluje? Možná máte málo testosteronu! Přestože výzkumy tuto hypotézu nepotvrdily, ale ani nevyvrátily, existuje vážný předpoklad, že mužský hormon ovlivňuje usazování tělesného tuku. Jeho nízká hladina dokonce může způsobovat i výskyt gynekomastie, stavu, kdy u muže lze pozorovat zvětšení prsou.
8. Změny nálady
Podobně jako během menopauzy ovlivňuje ženskou náladu změna hladiny estrogenu, pánskou náladu a celkovou psychickou pohodu ovlivňuje nízká hladina testosteronu. Lékařské závěry jsou jednoznačné – pokud je hladina tohoto hormonu snížena, dochází k častějším výskytem depresí, podrážděnosti či ke snížení schopnosti soustředit se.
9. Snižování kostní hmoty
Pouhým okem pozorovatelný příznak, který však může pěkně znepříjemnit Váš život. Osteoporóza, onemocnění, při kterém dochází ke snižování hustoty kostí, je běžným problémem množství žen v menopauze. Postihuje ale i pány. Testosteron ovlivňuje nejen pevnost kostí, ale i jejich hustotu a u starších mužů může jeho nízká hladina způsobovat časté fraktury.
Jak zvýšiť testosteron?
Jednoduchou cestou je užívání volně prodejných doplňků na podporu erekce. Erektilní dysfunkce může být nepříjemnou vzpomínkou, kterou zaženete velmi rychle. Jelikož „čistý“ testosteron není na prodej, nápomocné jsou populární doplňky. Zvýšit vám ho pomůže například i oblíbený ZEREX nebo účinný EREXAN, aktivní látky obsahuje však i CLAVIN. Jde o přírodní testosteron, protože jmenované doplňky se vyrábějí výhradně z přírodních složek, které přirozeně zvyšují jeho hladinu v těle.
Prohlédnout všechny přípravky na podporu erekce
Recenze všech prípravků na problémy s erekcí
Zanechte komentář
Buďte první a okomentujte článek